Cytryniec chiński – znany od tysięcy lat, ale o jego unikalnych właściwościach dowiadujemy się dopiero teraz

>>Cytryniec chiński – znany od tysięcy lat, ale o jego unikalnych właściwościach dowiadujemy się dopiero teraz
  • Cytryniec-chiński-działanie-dawkowanie-cena

Cytryniec chiński – znany od tysięcy lat, ale o jego unikalnych właściwościach dowiadujemy się dopiero teraz

Cytryniec chiński to roślina, której działanie znane jest od tysięcy lat w medycynie Dalekiego Wschodu. Pierwsze wzmianki o jego czerwonych, kulistych jagodach zamieszczono w chińskiej farmakopei z 250 roku p.n.e. ale wiadomo, że był wykorzystywany dużo wcześniej bo około 2000 lat p.n.e. Od pewnego czasu jego wyjątkowe właściwości zostały docenione przez inne kraje świata i dlatego właśnie powstał ten tekst.

Cytryniec chiński – co to jest?

Cytryniec chiński, nazywany inaczej rośliną pięciu smaków, ze względu na słodką otoczkę, kwaśny miąższ, gorzkie i cierpkie nasiona, oraz słony smaku wyciągu z nich. Od tysiącleci znany jest na terenach Chin, Rosji czy Korei, a jego owoce często były jedynym pożywieniem chińskich myśliwych w trakcie polowań. W medycynie naturalnej zastosowanie znalazły jego nasiona oraz dojrzałe czerwone, kuliste owoce o cytrynowym zapachu, które po wysuszeniu mają bladoczerwoną barwę i wyglądem przypominają pieprz.

Cytryniec chiński – właściwości

Owoce cytryńca posiadają szereg unikalnych właściwości; wykorzystywane są głównie w leczeniu schorzeń kardiologicznych – w tym nadciśnienia i zawałów serca, chorób wątroby oraz podtrzymywaniu sprawności układu nerwowego – usuwaniu zmęczenia i usprawnianiu koncentracji.

Cytryniec chiński – działanie oraz zastosowanie

Współczesna technologia pozwoliła na szczegółowe zbadanie tej rośliny. W jego owocach znaleziono szereg kwasów, głównie kwas cytrynowy, jabłkowy, flawonoidy, saponiny, cukry czy związki ligninowe. Kiedy te związki mogą okazać się pomocne?

Choroby wątroby

Ligniany mają szereg właściwości w tym głównie antyoksydacyne i przeciwzapalne. To właśnie one mają zbawienny wpływ na wątrobę; mają działanie ochronne oraz zapobiegają jej uszkodzeniom i przyśpieszają regenerację.

Nadciśnienie

Badania pokazują, że ekstrakt z owoców cytryńca powoduje wzrost poziomu tlenku azotu we krwi a co za tym idzie rozluźnienie mięśni gładkich naczyń krwionośnych i w konsekwencji obniżenie poziomu ciśnienia.

Zmęczenie i stres

W latach 60. ubiegłego wieku, Cytryniec chiński oraz Różeniec górski zostały włączone do praktyki medycznej w ZSRR jako naturalne adaptogeny, czyli związki które w niespecyficzny sposób oddziałują na organizm chroniąc go przed negatywnymi skutkami stresu nie wywołując przy tym skutków ubocznych.

Stres oksydacyjny

Owoce cytryńca posiadają właściwości antyoksydacyjne dzięki czemu redukują liczbę wolnych rodników. Właściwe proporcje pomiędzy wolnymi rodnikami a substancjami redukującymi ich ilość są niezwykle ważne. Zaburzenie tej równowagi prowadzi do tzw. stresu oksydacyjnego leżącego u podłoża licznych zaburzeń, w tym kardiologicznych.

Cytryniec chiński – cena

Cytryniec chiński wytrzymuje temperatury nawet do – 35 stopni Celsjusza więc nie ma przeciwwskazań żeby hodować go w polskich warunkach. Jego sadzonki można bez problemu kupić w dobrych sklepach ogrodniczych w cenie około 10 zł. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, w internecie możemy zakupić np. sproszkowany ekstrakt z owoców czy suszone owoce.

Pamiętajcie, nic nie zastąpi zdrowego odżywiania oraz aktywnego stylu życia w celu utrzymania zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Natura oferuje nam jednak szereg możliwości, między innymi Cytryniec chiński czy inne adaptogeny, których suplementowanie nie przynosi skutków ubocznych, a kolejne badania potwierdzają te już znane oraz odkrywają kolejne. Dlaczego więc z nich nie skorzystać?

Grzegorz

2017-12-29T11:58:09+00:00 29 grudnia 2017|