Korzeń Maca – korzyści, zastosowanie, wartości odżywcze

>>Korzeń Maca – korzyści, zastosowanie, wartości odżywcze

Korzeń Maca – korzyści, zastosowanie, wartości odżywcze

Pomimo, że od tysięcy lat doceniany był ze względu na swoje lecznicze właściwości, korzeń Macy uważany jest za jeden z najnowszych środków, który może zająć główne miejsce pośród naturalnych środków wspierających zdrowie. Przypisano mu miano “superfood” i śmiało można powiedzieć, że jest w pełni zasłużone. Naukowcy nieustannie odkrywają nowe korzyści zdrowotne związane z tą potężną rośliną.

Czym jest Maca? Znana pod nazwą naukową Lepidium meyenii, Maca jest rodzajem roślin kapustowatych pochodzących z Andów w Peru. Maca ma podobny wygląd i wielkość jak rzodkiewka lub rzepa z zielonymi wierzchołkami i korzeniami, które mają barwę od żółtej do purpurowej i czarnej.

Korzeń o przyjemnym smaku jest zwykle dostępny w postaci proszku. Jest to nie tylko naturalne źródło składników odżywczych, ale również potwierdzone jest, że jest bezpiecznym pożywieniem, spożywanym przez tysiące lat w regionach Andów.

Maca uważana jest również za „adaptogen”, nazwę nadaną niektórym ziołom, roślinom i substancjom naturalnym, które pomagają organizmowi naturalnie przystosować się do stresorów, takich jak napięty harmonogram, wymagająca praca lub choroba.

To nie wszystko. Maca dostarcza wielu ważnych mikroelementów i zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy. Wykazano, że poprawia on sprawność seksualną, wyrównuje poziom hormonów oraz poprawia energię, nastrój i pamięć.

Korzyści ze stosowania korzenia Maca

Bogaty w przeciwutleniacze

Poprawia energię, nastrój i pamięć

Poprawia kobiece zdrowie seksualne

Równoważy poziom estrogenu

Zwiększa męską płodność

1. Bogaty w przeciwutleniacze

Korzeń Maca działa jako naturalny przeciwutleniacz, zwiększając poziom antyutleniaczy takich jak glutation i dysmutaza ponadtlenkowa w organizmie. Antyoksydanty pomaga ją neutralizować szkodliwe wolne rodniki, zwalczając przewlekłe choroby i zapobiegając uszkodzeniom komórek.

W jednym z badań przeprowadzonych w 2014 roku wykazano, że polisacharydy pozyskane z korzenia Maca mają wysoką aktywność antyoksydacyjną i skutecznie zwalczają wolne rodniki.

Badania na zwierzętach w Czechach wykazały nawet, że podawanie skoncentrowanej dawki Maca szczurom nie tylko poprawiło ich stan antyoksydacyjny, ale także znacznie obniżyło poziom cholesterolu i tróglicerydów w wątrobie i zmniejszyło poziom cukru we krwi, pomagając w zapobieganiu rozwojowi chorób przewlekłych. W międzyczasie inne badanie z użyciem probówki wykazało, że zawartość antyoksydantów w ekstrakcie z liści maca może nawet chronić przed uszkodzeniami neurologicznymi.

Poprawienie statusu antyoksydacyjnego może być korzystne w zapobieganiu chorobom serca, nowotworom i cukrzycy, zapobiegając stresowi oksydacyjnemu i uszkodzeniom komórek.

2. Poprawia energię, nastrój i pamięć

Ci, którzy regularnie używają proszku z Macą uważają, że dzięki niemu czują się bardziej pobudzeni i zmotywowani, często stosunkowo szybko po rozpoczęciu używania. Dodatkowo, Maca może pomóc w zwiększeniu energii, nie powodując „wstrząsów” lub poczucia drżenia, jak w przypadku wysokiej dawki kofeiny.

Badania kliniczne wykazały, że Maca może pozytywnie wpływać na energię i wytrzymałość. Utrzymywanie pozytywnego poziomu energii może również poprawić nastrój, a niektóre badania wykazały nawet, że Maca może zmniejszać objawy depresji.

Nie jest jasne, w jaki sposób Maca zwiększa poziom energii, ale uważa się, że pomaga to zapobiegać skokom poziomu cukru we krwi oraz utrzymywać zdrowie nadnerczy, które regulują nastrój i energię w ciągu dnia. Utrzymywanie poziomu energii może również pomóc w zapobieganiu przybieraniu na wadze.

Kilka badań wykazało, że korzeń Maca ma pozytywny wpływ na pamięci i skupienie. W rzeczywistości dwa badania na zwierzętach z 2011 r. wykazały, że czarna maca była w stanie poprawić pamięć u myszy, prawdopodobnie dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy.

3. Poprawia kobiece zdrowie seksualne

Wiele badań potwierdziło, że maca przynosi korzyści dla zdrowia seksualnego kobiet dzięki kilku różnym mechanizmom.

Korzeń Maca może być w stanie polepszyć dysfunkcję seksualną i zwiększyć popęd seksualny u kobiet. W jednym z badań oceniano wpływ korzenia Maca na kobiety po menopauzie z dysfunkcją seksualną wywołaną stosowaniem leków przeciwdepresyjnych. W porównaniu z placebo, korzeń Maca był w stanie znacznie poprawić funkcje seksualne. Inne badanie miało podobne wyniki, informując, że Maca była dobrze tolerowana i zdolna do poprawy libido i funkcji seksualnych.

Maca jest również w stanie zrównoważyć hormony płci żeńskiej, a nawet udowodniono, że łagodzi objawy menopauzy.Równoważenie poziomu hormonów ma kluczowe znaczenie dla wielu aspektów zdrowia reprodukcyjnego i może pomóc zmniejszyć objawy, takie jak niepłodność, przyrost masy ciała i wzdęcia.

4. Równoważy poziom estrogenu

Estrogen jest głównym żeńskim hormonem płciowym odpowiedzialnym za regulację układu rozrodczego. Brak równowagi w tym ważnym hormonie może powodować wiele objawów, od wzdęć po nieregularne miesiączki i wahania nastroju. Poziom estrogenu, który jest zbyt wysoki lub niski, może także utrudnić kobiecie owulację i zajście w ciążę.

Korzeń Maca może pomóc zrównoważyć poziom hormonów i kontrolować ilość estrogenu w organizmie. Jedno z badań opublikowanych w International Journal of Biomedical Science dało 34 kobietom po menopauzie tabletkę zawierającą zarówno Macę, jak i placebo dwa razy dziennie przez cztery miesiące. Maca nie tylko pomagała w zrównoważeniu poziomu hormonów, ale także łagodziła objawy menopauzy, takie jak nocne poty i uderzenia gorąca, a nawet zwiększoną gęstość kości.

Oprócz zmniejszania objawów menopauzy, regulacja poziomu estrogenu może również pomóc w poprawie zdrowia reprodukcyjnego i płodności oraz zmniejszeniu objawów związanych z takimi chorobami, jak zespół policystycznych jajników (PCOS), takich jak nadmierny wzrost włosów, przyrost wagi i trądzik

5. Zwiększa męską płodność

A co z korzeniem maca dla mężczyzn? Badania wykazują, że proszek z korzenia Maca ma również korzystne cechy dla zdrowia seksualnego i płodności u mężczyzn.

Jedno z badań z Peru wykazało, że suplementacja Macą przez osiem tygodni zwiększyła pożądanie seksualne u mężczyzn. Tymczasem inne badanie z 2001 r. wykazało, że Maca przyczyniła się do poprawy jakości i ruchliwości nasienia, co jest dwoma ważnymi czynnikami, jeśli chodzi o niepłodność męską.

Maca – wartości odżywcze

Proszek z korzenia Maca jest doskonałym źródłem białka, błonnika i kilku witamin i minerałów, w tym witaminy C, miedzi i żelaza. Zawiera również ponad 20 aminokwasów – w tym wszystkie osiem niezbędnych aminokwasów – oraz mnóstwo składników odżywczych sprzyjających zdrowiu.

Około 2 łyżki stołowe proszku Maca zawiera:

91 kalorii
20 gramów węglowodanów
4 gramy białka
1 gram tłuszczu
2 gram błonnika
73,8 miligrama witaminy C (133 procent DV)
1,7 miligrama miedzi (84 procent DV)
4,1 miligrama żelaza (23 procent DV)
560 miligramów potasu (16 procent DV)
0,3 miligrama witaminy B6 (16 procent DV)
0,2 miligrama manganu (11 procent DV)
1,6 miligrama niacyny (8 procent DV)
70 miligramów wapnia (7 procent DV)
0,1 miligrama ryboflawiny (6 procent DV)

Gdzie szukać korzenia Maca?

W tym momencie prawdopodobnie zastanawiasz się: „Gdzie mogę kupić Macę?”

Dzięki rosnącej popularności maca jest szeroko dostępna w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach, a nawet sklepach internetowych. Można go również znaleźć w postaci kapsułki, płynu, proszku lub ekstraktu.

Dodatkowo, Maca jest podzielona na kategorie według koloru korzeni i najczęściej jest żółta, czarna lub czerwona. Wszystkie kolory Maca mają podobne zalety, chociaż konkretne typy i kolory Maca są uważane za bardziej korzystne dla pewnych schorzeń.

Maca ma ziemisty, lekko orzechowy smak z nutą toffi, która działa szczególnie dobrze po dodaniu do płatków owsianych lub płatków zbożowych. Smak może również różnić się w zależności od rodzaju, przy czym czarna Maca jest nieco bardziej gorzka i ma korzenne barwy kremowe o jeszcze słodszym smaku. Proszek Maca można łatwo dodać do koktajli i napojów lub zmieszać z przepisami.

Należy pamiętać, że większość ludzi woli nie nagrzewać ani nie podgrzewać proszku Maca w wysokich temperaturach, ponieważ proces podgrzewania może zmniejszyć niektóre składniki odżywcze.

W górach Andów mieszkańcy mogą codziennie spożywać tyle samo, co funt suszonego lub świeżego korzenia maca. Większość ludzi uzupełnia się w postaci proszku w ilości od jednego do 20 gramów dziennie.

Chociaż nie ma oficjalnego zalecanego dawkowania proszku maca, najlepiej zacząć od około jednej łyżki stołowej (w postaci proszku) codziennie i podawać aż do dwóch lub trzech łyżek stołowych rozłożonych na cały dzień. Ponieważ Maca jest znana ze zwiększania energii i wytrzymałości, wiele osób lubi je brać przed treningiem, aby uzyskać dodatkową energię.

Grzegorz

2018-03-19T22:27:12+00:00 19 marca 2018|