Korzyści ze stosowania witamin z grupy B

>>Korzyści ze stosowania witamin z grupy B

Korzyści ze stosowania witamin z grupy B

Określany jako kompleks witaminy B, osiem witamin B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 – odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu naszego organizmu w ruchu jak dobrze naoliwionej maszyny. Te niezbędne składniki odżywcze pomagają przekształcić naszą żywność w paliwo, pozwalając nam zachować energię przez cały dzień. Podczas gdy wiele z powyższych witamin działa w tandemie, każda z osobna ma swoje szczególne korzyści – od wpływu na zdrowie skóry i włosów do zapobiegania utracie pamięci lub migreny.

Czy nadszedł czas, aby rozpocząć suplementowanie kompleksu witaminy B? Niekoniecznie. Szanse są takie, że przeciętna osoba otrzymuje już dużo witamin z grupy B z jedzenia, które spożywa. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego każda witamina z grupy B jest tak ważna. I upewnij się, że jesz odpowiednie pokarmy, aby uzyskać ich dużo w diecie.

B1 (tiamina)

Witamina B1 pomaga organizmowi w tworzeniu zdrowych nowych komórek. Jest często nazywana przeciwstresową witaminą ze względu na jej zdolność do ochrony układu odpornościowego. W przypadku spożycia dużej ilości węglowodanów (zarówno w celu przygotowania do wyczerpującego wyścigu, jak i po prostu dlatego, że pizza smakuje tak dobrze), badania mówią, że ta witamina jest niezbędna, aby pomóc w ich rozkładzie.

Gdzie możesz ją znaleźć: ziarna, orzeszki ziemne, fasola, szpinak, jarmuż i kiełki pszenicy

B2 (ryboflawina)

Ta witamina działa jako przeciwutleniacz, który pomaga zwalczać wolne rodniki (cząsteczki w organizmie uszkadzające komórki). Może również zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się i rozwojowi chorób serca. Ponadto, ryboflawina jest ważna dla produkcji czerwonych krwinek, która jest niezbędna do transportu tlenu w organizmie. Kilka badań sugeruje, że B2 może pomóc w powstrzymaniu migreny, ale potrzeba więcej badań, aby mieć pewność. I bądź ostrożny, podczas gdy światło słoneczne dobrze działa, światło ultrafioletowe zmniejsza zawartość ryboflawiny w źródłach żywności. Powinieneś kupić mleko, na przykład, w nieprzezroczystych pojemnikach, aby zapobiec rozpadowi tej witaminy.

Gdzie możesz ją znaleźć: migdały, dziki ryż, mleko, jogurt, jajka, brukselka, szpinak i soja

B3 (niacyna)

Jednym z głównych zastosowań niacyny jest zwiększenie poziomu cholesterolu HDL (tj. dobrego cholesterolu). Im wyższy HDL, tym mniej złego cholesterolu będzie znajdować się we krwi. Niedobór witaminy B3 występuje bardzo rzadko w krajach rozwiniętych, choć wykazano, że alkoholizm obniża poziomy B3 u niektórych osób. Niacyna, stosowana miejscowo i połknięta, również okazała się leczyć trądzik.

Gdzie możesz znaleźć: drożdże, czerwone mięsa, mleko, jajka, fasola i zielone warzywa

B5 (kwas pantotenowy)

Możesz znaleźć małe ilości witaminy B5 w niemal każdej grupie spożywczej – jej nazwa nawet tak mówi. Pantotenic pochodzi od greckiego słowa pantothen, co oznacza „zewsząd”. Oprócz rozbijania tłuszczów i węglowodanów na energię, jest odpowiedzialny za produkcję hormonów związanych z płcią i stresem, w tym testosteronu. Badania pokazują, że B5 wpływa także na zdrową skórę z możliwością zmniejszenia oznak jej starzenia się, takich jak zaczerwienienie i plamy skórne.

Gdzie możesz znaleźć: awokado, jogurt, jajka, mięso i rośliny strączkowe

B6 (pirydoksyna)

Wraz z innymi witaminami B 12 i 9, B6 pomaga regulować poziomy homocysteiny aminokwasowej (związanej z chorobą serca). Pirydoksyna jest głównym czynnikiem wpływającym na nastrój i sen, ponieważ pomaga organizmowi wytwarzać serotoninę, melatoninę i norepinefrynę, hormon stresu. Niektóre badania sugerują, że witamina B6 może zmniejszać stany zapalne u osób z takimi chorobami, jak artretyzm.

Gdzie możesz znaleźć: kurczak, indyk, tuńczyk, łosoś, soczewica, nasiona słonecznika, ser, brązowy ryż i marchew

B7 (biotyna)

Ze względu na jee związek ze zdrowymi włosami, skórą i paznokciami, ta witamina z grupy B jest również „witaminą piękności”. Może również pomóc osobom z cukrzycą kontrolować wysoki poziom glukozy we krwi. Ta witamina B jest szczególnie ważna w czasie ciąży, ponieważ ma zasadnicze znaczenie dla normalnego wzrostu dziecka.

Gdzie możesz znaleźć: jęczmień, wątroba, drożdże, wieprzowina, kurczak, ryby, ziemniaki, kalafior, żółtka i orzechy

B9 (kwas foliowy)

Być może słyszeliście inne określenie B9 – kwasu foliowego – który jest syntetyczną formą używaną w suplementach i wzbogaconej żywności, takiej jak płatki i chleb. Badania sugerują, że kwas foliowy może pomóc utrzymać depresję na dystans i zapobiec utracie pamięci. Ta witamina jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży, ponieważ wspiera wzrost dziecka i zapobiega neurologicznym wadom wrodzonym.

Gdzie możesz znaleźć: ciemne liściaste warzywa, szparagi, buraki, łosoś, warzywa korzeniowe, mleko, pszenica bulgur i fasola

B12 (kobalamina)

Ta witamina B jest całkowitym graczem zespołowym. Kobalamina współpracuje z witaminą B9, wytwarzając czerwone krwinki i pomagając żelazu wykonać swoją pracę: stworzyć białko przenoszące tlen, hemoglobinę. Ponieważ można znaleźć tylko produkty zwierzęce zawierające witaminę B12, badania wykazują wyższy odsetek osób spożywających mięso inne niż mięso z niedoborem. Jeśli nie jesteś weganinem lub wegetarianinem, nie jest trudno uzyskać wystarczającą ilość tej witaminy w diecie. Dla tych, którzy mają niedobór, może być konieczne uzupełnienie diety o witaminę B12.

Gdzie można znaleźć: ryby, skorupiaki, nabiał, jaja, wołowina i wieprzowina

Grzegorz

2018-03-30T20:53:36+00:00 30 marca 2018|