Tongkat Ali/Long Jack – Zalety, zastosowanie i skutki uboczne

>>Tongkat Ali/Long Jack – Zalety, zastosowanie i skutki uboczne

Tongkat Ali/Long Jack – Zalety, zastosowanie i skutki uboczne

Wyciąg z Long Jack to popularna nazwa suplementu pozyskiwanego z korzenia rośliny Eurycoma longifolia, znanej również jako Tongkat Ali. Roślina ta jest krzewem pochodzącym z Azji południowo-wschodniej, szczególnie występującym na terenie Malezji i Indonezji.

W tradycyjnych praktykach, Long Jack znajdował zastosowanie w problemach natury seksualnej czy jako tonik na poprawę ogólnego zdrowia. W Azji ciągle jest szeroko stosowany jako dodatek do kaw, herbat czy napojów energetycznych.

Badania naukowe dotyczące wpływu wyciągu Long Jack na zdrowie są niestety ograniczone i większość tradycyjnych zastosowań Long Jack nie może być potwierdzona przez obecnie dostępne dowody kliniczne.

Wykazano jednak, że suplement ten może wspierać płodność u mężczyzn. Zaobserwowano, że zwiększa on spermatogenezę u mężczyzn z zaburzeniami erekcji (ED) i zwiększa koncentrację plemników w nasieniu niepłodnych mężczyzn.

Zalety stosowania Tongkat Ali

Long Jack wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgorączkowe, przeciwmalaryczne i przeciwcukrzycowe.

Zaobserwowano, że zwiększa on zdolność organizmu do wykorzystywania wolnego testosteronu, a także może zwiększać jego poziom u mężczyzn z niskim testosteronem. Zaobserwowane wzrosty są zwykle przypisywane zwiększonemu uwalnianiu związanego testosteronu.

Zaobserwowano również, że Tongkat Ali zwiększa syntezę ludzkiego hormonu wzrostu (hGH) i poprawia jego wykorzystanie przez organizm. Z powodu androgenicznych efektów, Long Jack jest używany przez sportowców i kulturystów.

Suplement ten może również zwiększyć syntezę trójfosforanu adenozyny (ATP). ATP w telegraficznym skrócie jest główną formą energii używanej w naszych komórkach. Poprzez zwiększenie ATP, Long Jack wykorzystywany jest aby zwiększyć poziomy energii.

Opublikowano jeden artykuł przeglądowy badający wpływ wyciągu z Long Jacka na wyniki sportowe. Jednakże, jak dotąd, nie przeprowadzono żadnych badań na ludziach w celu określenia skuteczności Long Jack dla zwiększenia poziomu energii.

Tongkat Ali na wzrost mięśni

Long Jack znajduje również zastosowanie przy poprawie krążenia krwi poprzez syntezę tlenku azotu (NO). Wiadomo, że NO wywołuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może skutkować poprawą krążenia.

Poprawiona cyrkulacja wiąże się ze zwiększonym dostarczaniem tlenu, substancji odżywczych, białek i hormonów w organizmie, co jest szczególnie atrakcyjne dla sportowców.

Poprawiona cyrkulacja może wspierać wzrost mięśni, a także skraca czas regeneracji po treningu. Badania pokazują, że mięśnie są w stanie odzyskać siły po intensywnych treningach po zastosowaniu leków rozszerzających naczynia krwionośne. Jednak żadne badania nie skupiły się w szczególności na Long Jack i potwierdzeniu jego właściwości w tym aspekcie.

Zastosowanie Long Jack

Korzeń Tongkat Ali niestety nie został jeszcze należycie przebadany. Z badań już dostępnych można jednak wysnuć kilka wniosków i potencjalnych zastosowań. Oto one:

  • łagodzi niskie ciśnienie krwi;
  • wzmacnia libido;
  • obniża poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów, które mogą poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego;
  • wspomaga zdrowie nerek i wątroby;
  • łagodzi objawy choroby serca;
  • przywraca prawidłową aktywność trzustki u osób z cukrzycą typu II;
  • odwraca objawy miażdżycy, hipercholesterolemii i innych zaburzeń na bazie lipidów;
  • wspomaganie pamięć.

Wiele z tych badań znajduje się jeszcze na wstępnych etapach i nie poczyniono żadnych ostatecznych wniosków dotyczących skuteczności w odniesieniu do tych zastosowań.

Skutki uboczne Tongkat Ali

Skutki uboczne przyjmowania wyciągu z Long Jack mogą obejmować bezsenność, niepokój i lęk. W tradycyjnej praktyce nie jest powszechnie kojarzony z poważnym efektem ubocznym, gdy jest właściwie przyjmowany.

Niektórzy użytkownicy zgłaszali, że przyjmowanie Long Jack rano może pomóc w ograniczeniu zaburzeń snu. Dodatkowo działania niepożądane mogą wskazywać, że spożywana dawka jest zbyt wysoka. Niektórzy zalecają rozpoczęcie dawkowania poniżej wytycznych producenta.

Kobiety w ciąży lub karmiące nie powinny przyjmować wyciągu z Long Jacka ponieważ nie został on przebadany pod względem działania na płód i noworodka.

Grzegorz

2018-03-18T12:10:52+00:00 18 marca 2018|